آثار آماده نشر

علامه شیخ محمد رضا جعفری در ادامه سلسله بحث های امامت  با دید اجتهادی خود، به بازخوانی ادله اهل سنت بر حق جانشینی ابوبکر در قالب رویدادهای واپسین روزهای حیات پیامبر اکرم، همچون نماز ابابکر و داستان قلم و دوات پرداخته است.

اثر حاضر، ترجمه کتاب احداث مرض النبی می باشد که قبلا منتشر شده است.

 

کتاب مسند احمد بن حنبل، یکی از معتبرین کتابهای حدیثی اهل سنت می باشد. 

علامه شیخ محمد رضا جعفری، با نظر به همین دیدگاه، به انتخاب و  تبویب احادیثی از این کتاب، که در راستای حقانیت مکتب حقه تشیع می باشد، پرداخته است.

 

در بررسي وقايع صدر اسلام مسائل مهمّي وجود دارند كه بين اين مسائل و بسياري از رخدادهايی که بعدتر اتفاق افتاد ارتباط وجود دارد. يكي از آن مسائل مهمّ، سرگذشت و سيرهٴ همسران پيامبر اكرم می ­باشد. براي بررسي اين مطلب مانند بررسي هر موضوع ديگری در تاريخ اسلام بايد به منابع تاريخي مناسب مراجعه نمود که بهترين منبعِ تاريخي براي بررسي وقايع صدر اسلام قرآن‌كريم است. 

مرحوم علامه شیخ محمد رضا جعفری موضوع بحث، «سيرهٴ همسران پيامبر» و منبعِ بحث آيات قرآن كريم را به عنوان موثق‌ترين حكايت كنندهٴ وقايع دوران پيامبر اكرم می داند و از اين نظر بحث خود را در این سلسله مباحث، به ترتيب آيات قرآني در سوره‌هايي كه اين موضوع در آنها مطرح شده است، بيان کرده است.

در نتيجه ابتدا سورهٴ احزاب را بررسی کرده و سپس به سورهٴ مباركهٴ نور پرداخته و با سورهٴ مباركهٴ تحريم بحث را خاتمه بخشیده است.

 

از آنجا ­­که يکی از اهداف بنياد فرهنگ جعفري، تدوين و نشر آثار بيانی و بنانی حضرت علامه شيخ محمد­رضا جعفري است، کتاب حاضر تقريري از سلسله مباحث آن بزرگوار پيرامون غزوه «بدر» مي­ باشد.

بازخواني حوادث تاريخ صدر اسلام با روش تطبيق تاريخ و سيره رسول الله  با قرآن کريم به ما اين امکان را مي‌دهد که پاسخ بسياري از پرسشهاي خود را در آيات وحي بيابيم. ما براي درک صحيح و دقيق وقايع بعد از رحلت پيامبر اكرم  ناگزيريم با اين روش، مطالعات تاريخي و علمي خود را مورد بازنگري قرار دهيم چراکه بدون ترديد اکتفا به تاريخي که منطبق با منويات حکام اموي و عباسي نگاشته شده است، چندان نمي‌تواند براي دستيابي به حقيقت راهگشا باشد. از طرفي بسياري از وقايع مهمي که پس از رحلت خاتم الانبيا  به وقوع پيوست، با شرايط اطرافيان آن حضرت و مقدمه‌هاي تاريخي پيش از رحلت ايشان، پيوند ناگسستني دارد. بنابراين روش «تاريخ تطبيقي بر مبناي قرآن کريم»، تنها گزينه پيش رو براي دستيابي به اين مهم است.

همه ما کم و بیش از وقوع جنگ بدر و حوادث پیرامون آن، معلوماتی داریم ، اما با دقت در آیات قرآن کریم و آنچه در کتب سیره به عنوان نقل وقایع بدر آمده است و برخی حقایق و ناگفته ها را در این زمینه پی خواهیم برد.

هدف علامه شیخ محمد رضا جعفری از طرح این مبحث، بررسی حرکت منافقین در ماجرای جنگ بدر است. و ایشان با تکیه بر آیات قرآن کریم، نظریه افرادی که شرکت کنندگان در بدر را دارای مقام و احترام ویژه می دانند، به نقد می کشند.

 

 

 

از آنجا ­­که يکی از اهداف بنياد فرهنگ جعفري، تدوين و نشر آثار بيانی و بنانی حضرت علامه شيخ محمد­رضا جعفري است، کتاب حاضر تقريري از سلسله مباحث آن بزرگوار پيرامون غزوه «تبوک» مي­باشد.

علامه شیخ محمد رضا جعفری معتقد است، تاريخي که گذشتگان براي ما به ارث نهاده‌اند، در واقع ميراث قدرتهاي حاکم بر جامعه اسلامي است که وقايع تاريخي را نه آن­گونه که به­وقوع پيوسته بلکه آن­گونه که خود مي‌پسنديدند، در افکار عمومي تزريق و تلقين نمودند. بنابراين براي اينکه تصوير روشني از حقايق عصر حيات رسول­الله داشته باشيم، ناگزير از مراجعه به قرآن کريم هستيم. تصويري که آيات قرآن از جامعه اسلامي معاصر آن حضرت ترسيم نموده است، حقيقتي است که براي هيچ­کس قابل مناقشه نيست؛ لذا به­ منظور درک بافت ايماني جمعيت مسلمانان صدر اسلام و براي کشف اين مهم که چه کساني رسالت الهي را از دل و جان باور داشتند و چه کساني تظاهر به اين باور مي‌کردند، بايد دلالت تطابقي و التزامي آيات قرآن را مورد بررسي قرار دهيم.

وی در این سلسله مباحث، غزوه «تبوک» به لحاظ مقارنت با رحلت پيامبر اکرم و تناظر با سوره «برائت» دارای اهميت خاص می داند و تحليل‌هاي مرسوم كه جامعه مقارن صدر اسلام را جامعه‌اي ايده‌آل ترسيم مي‌كند، به نقد می کشد و بیان می دارد اگر در اواخر دوران حيات پيامبر ايمان مردمان به رشد و شكوفايي رسيده باشد، باید آيات نيز مؤيّد همين مسئله باشد؛ در حالي­كه آيات نازله در اين مرحله بيشتر تهديدآميز و تحذيردهنده و فاش ­كننده نفاق و توطئه‌هاي منافقان مي‌باشد. هدف ما نيز از بازخواني غزوه تبوک، پيگيري همين جريان خاص منافقين صدر اسلام است كه تظاهر به ايمان مي‌كردند، چرا­كه آن را مقدمه‌اي لازم براي مباحث خلافت و درک تحولات بعد از رحلت رسول­الله  مي‌دانيم.

 

 

از آنجا ­­که يکی از اهداف بنياد فرهنگ جعفري، تدوين و نشر آثار بيانی و بنانی حضرت علامه شيخ محمد­رضا جعفري است، کتاب حاضر تقريري از سلسله مباحث آن بزرگوار پيرامون غزوه «احد» مي­باشد.

علامه شیخ محمد رضا جعفری با تاکید بر اینکه بخشي از حقيقت حوادث جنگ‌هاي صدر اسلام در لابه‌لاي سطور خاک گرفته کتب سيره و در ميان تحريف‌ها و تنقيص‌هاي تاريخ پنهان شده است، معتقد است با توجه به این نقص ها و تحریف ها، خواننده سيره باید نگاه نقادانه و تأمل آگاهانه ای در مطالعه تاريخ داشته باشد.

وی در بخشی از این کتاب بیان می دارد: تناقض سيره‌ها، خود مزيد بر علت شده و درک حقيقت را دشوارتر نموده است. بر اين اساس تنها ميزان صدق و کذب اين متون، قرآن‌کريم مي‌باشد و لذا بنای ما در اثبات این مدعا، در اين سلسله بحث ها  تطبيق سيره با قرآن و استناد به آيات کلام الله مجيد می باشد.

علامه جعفری با بررسی آیات مروبط به غزوه احد و همچنین تطبیق متون سیره و عرضه آن بر قرآن کریم، نتیجه گیری می کند که این غزوه، نتیجه همدستی منافقان و مشرکان مدینه برای نابودی اسلام در همان ابتدای کار بوده است.